سخنرانی مدیر حوزه علمیه استان تهران در همایش مبلغان امین و طرح هجرت


همایش منطقه ای معاونین تبلیغ مبلغان هجرت  و مدارس امین هفت استان قم ، تهران ، البرز ، مرکزی ، قزوین ، زنجان و سمنان به همت و میزبانی معاونت تبلیغ حوزه علمیه تهران برگزار شد . در این مراسم با شکوه که در تاریخ  2 و 3 بهمن ماه سال 93 در مجتمع آدینه تهران برپا شد ، جمع کثیری از مسئولین و معاونین تبلیغ حوزه های علیمه ، مبلغان و مبلغات طرح هجرت و مدارس امین حضور پیدا کردند .

در روز اول همایش شرکت کنندگان در کمیسیونهای تخصصی به بحث و تبادل نظر درباره مشکلات و راه کارهای ارتقای مدارس امین و طرح هجرت پرداختند .

در ابتدای همایش در روز دوم ، پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و نواخته شدن سرود ملی جمهوری اسلامی ، حضرت حجت الاسلام و المسلمین غفوری مدیر حوزه علمیه استان تهران ضمن خوش آمد گویی به حضار ، گزارش مختصری از وضعیت حوزه تهران ارائه نمودند .

دومین سخنران همایش حضرت آیت الله استادی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه بودند . معظم له با بیانی شیوا توصیه هایی اخلاقی را به حضار جهت ارتقای کیفی کارشان ارائه فرمودند .

سومین سخنران مراسم حضرت حجت الاسلام و المسلمین نبوی معاونت محترم تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه بودند . ایشان طی سخنانشان تجربیات و نکات مهمی را در خصوص روشهای جذب جوانان مستعد به اسلام و حوزه علمیه عنوان کردند .

قرائت نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی زینت بخش این محفل نورانی بود . حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی درفرازی از پیام تاریخی شان از جوانان غربی خواستند تا فریب تبلیغات کاذب دولت ها و رسانه هایشان را نخورند و آگاه باشند که اسلام واقعی ، دین رحمت و مهربانی است .

در پایان همایش حضرت حجت الاسلام و المسلمین مصلحی رئیس سازمان نشر ارزشهای روحانیت در دفاع مقدس دقایقی را به ایراد سخنرانی پرداختند . ایشان با بررسی اجمالی مسائل سیاسی روز و فتنه 88 و مقایسه با وقایع صدر اسلام بر ضرورت افزایش بصیرت روحانیون تاکید ورزیدند .
 متن سخنرانی  حجت الاسلام و المسلمین غفوری مدیر حوزه علمیه استان تهران در همایش منطقه ای مبلغان امین و طرح هجرت


بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین انه خیر ناصر و معین


به استان تهران خوش آمدید . مخصوصاً‌ برادران و خواهران بزرگواری که از استان های شش گانه دیگر تشریف آوردید به استان تهران . خیر مقدم عرض می کنم حضور همه براداران و خواهران خاصه محضر استاد فرزانه حضرت آیت الله استادی دامت برکاته . قدم بر چشم بنده گذاشتند و محبت فرمودند در این جلسه حضور پیدا کردند علیرغم مشکل رفت و آمد . همه خیر مقدم هایی که دوستان گفتند ، بنده هم تأکید می کنم آن خیر مقدم ها را و فقط یک نکته را عرض می کنم و فرصتی باشد ان شاء الله بهره ببریم و استفاده کنیم و آن اینکه بحث پذیرش مدارس علمیه الان به طور کلی در کشور شرایط مطلوبی ندارد .  یعنی سیره و سنت سلف صالح به نحوی جای خودش را داده است به اینکه ما منتظر بنشینیم که افراد بیایند در سایت ثبت نام کنند و بعد آزمونی برگزار بشود ، از بین این افراد ، کسانیکه امتیازی دارند در این آزمون و حالا خود این آزمون هم جای بحث دارد و تأمل ، از بین آنها افرادی انتخاب بشوند و مصاحبه بشوند و با تحقیقات بعدی جذب شوند.


د ر حالی که سیره علما و بزرگان وگذشتگان این بوده که از بین  جوانان و نوجوانانی که در مسجد آنها رفت و آمد می کردند ، در مساجد و مراکز دینی دیده می شدند ، در خانه های متدینین که رفت و آمد می کردند و فرزندان آنها را می دیدند ، افراد را جذب می کردند .

در تهران مرحوم آیت الله مجتهدی رحمه الله علیه نمونه این نحوه جذب بودند . و بعد هم اینطور نبود که هر کس آمد بپذیرند ، نخیر اینگونه نبود. خیلی ها می آمدند خدمت ایشان حتی خانواده اصرار داشتند که فرزنداشان طلبه بشود . ایشان می فرمودند که نه ایشان به درد طلبگی نمی خورند ، تو مناسب کار حوزه نیستی اینجا جای هر کسی نیست . افراد خاص با سابقه روشن با شرایط ویژه باید بیایند در این مسیر قرار بگیرند تا در آینده بتوانند ایفای نقش کنند.

خواهشی که بنده از محضر همه شما برادران و خواهران دارم حالا خواهران در بخش خودشان ، بیشتر مخاطب بنده براداران بزرگوار هستند به دلیل اینکه حوزه های علمیه برادران مورد نظر هست ، خواهش بنده این هست که در مساجدتان ، در منطقه ای که ساکن هستید ، آن منطقه ای که شعاع تبلیغی شما می رسد ، مدارس آموزش و پرورشی که تحت برنامه های شما هست مخصوصاً‌ دوستان عزیزی که در مدارس امین فعالیت می کنند . در روستاها ، در شهر ها ، در مناطق مختلف نسبت به جذب جوانان و نوجوانان زمینه دار ، در طول سال برنامه داشته باشید .

مجموعه این افراد را زیر نظر داشته باشید و از بین کسانی که می بینید واجد شرایط هستند و متناسب تحصیل در حوزه هستند دعوت کنید ، تشویق کنید ، جذب کنید ، برای آنها برنامه بگذارید و در استان تهران ان شاء الله به فضل الهی با همکاری ائمه محترم جماعات ، علماء ، فضلاء و مبلغین به این نقطه برسیم که کل جذب ما از طریق انتخاب باشد . انتخاب خودمان باشد نه اینکه افرادی مراجعه کنند به ما که اصلا ندانیم این شخص با چه انگیزه ای آمده است . افراد را بشناسیم ، انگیزه ها را بشناسیم . لذا پیگیر دائر کردن مدارس پیش حوزوی هستیم . نقش مساجد فعالترین  هست پایگاه های بسیج نقش بسیار فعالی دارند مدارس امین نقش بسیار مهمی در این عرصه دارند . تقاضای بنده این است که این مطلب را بعنوان یک تکلیف تلقی کنید .

برای ارتقای تحصیل در حوزه های علمیه از همه جهات ، ارتقاء امور معنوی ، ارتقاء علمی و ارتقاء توانمندی ها ، باید انتخاب و گزینش کنیم افراد شایسته و بایسته را که هر نفر از آنها یک نفر برای آینده حوزه باشند نه اینکه ما آمار بدهیم که مثلا امسال استان تهران ما دوهزار نفر جذب داشتیم و بعد تعداد کمی افراد شایسته جذب بشوند متناسب با ماموریت های روحانیت و علمای دین و حوزه . ان شاء الله در این عرصه انتظار دارم بنده مخصوصاً‌ از مبلغین  محترم استان تهران معاونین تبلیغ شهرستان های استان تهران و مجموعه مدارس امین در تهران این انتظار را دارم که امسال در رأس گزینش و انتخاب طلاب و دعوت طلاب البته با سلیقه ای که دارید با ظرافت هایی که در آن دقت دارید . احساس نشود که حوزه علمیه کمبود دارد حالا نیازی به این دارد که حتما یک سیاهی لشکر برای خودش درست کند . دعوت ما باید به نحوی باشد که حتی افراد بدانند که آمدن آنها با کلی شرط و شروط هست . اینگونه نیست که به همین سادگی کسی را بپذیریم . جاذبه ایجاد کنیم . جاذبه معنوی ایجاد کنیم برای افراد که با همان جاذبه معنوی  افراد جذب شوند که افراد بمانند . ماندگار شوند با همان جاذبه وگرنه جاذبه های مادی زود گذر هستند  و از بین رفتنی .

بنده انتظار دارم از دوستان خودم مخصوصا‌ً‌ در استان تهران که ان شاء الله امسال کمک کنند که الآن فصل پذیرش هم هست ، در این عرصه ما امسال یک پذیرش بسیار مطلوب تر و با کیفیت بالاتری داشته باشیم . امسال استان تهران از خارج از استان تهران پذیرش نخواهد کرد به طور کلی از امسال به بعد فقط داوطلبین استان تهران را پذیرش خواهد کرد . بنابراین ارتقای کیفیت در دستور کار هست ولو اینکه حتی عدد افت کند اما ارتقای کیفیت در دستور کار هست بنابراین انتظار داریم که ان شاء الله دوستان هم نهایت همت و تلاش خودشان را بکار ببرند که ان شاء الله نتایج مطلوب تری را هم بتوانیم از این مسیر بگیریم . مجدداً‌ تقدیر و تشکر می کنم . بنده که کوچکتر از آن هستم که خودم را میزبان شما بدانم ولی حوزه علمیه استان تهران میزبان شما هستند اگر احیاناً‌ کسری کمبودی بود ان شاء الله عفو بفرمایید و بر ما ببخشید

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته


       
  


 

1393-11-7