مدیریت حوزه علمیه استان تهران
حوزه علمیه تهران
صفحه اصلی معاونت آموزش آيت الله رشاد: از تحولات حوزه دائر شدن رشته هاي تخصصي است

.:: آيت الله رشاد: از تحولات حوزه دائر شدن رشته هاي تخصصي است ::.

تاريخ خبر : 1394/10/26
رييس شوراي حوزه علميه استان تهران اظهار داشت: امروز حوزه ها به رشد و بالندگی خود رسیده اند و ازجمله این تحولات، دائر شدن رشته های تخصصی استبه گزارش سايت معاونت آموزش حوزه علميه استان تهران، آيت الله علی اکبر رشاد، چهارشنبه بيست و سوم دي ماه در جلسه اساتيد مراکز تخصصي حوزه علميه استان تهران در مجموعه فرهنگي شهداي انقلاب(سرچشمه)، با بیان این که یکی از مهم ترین مواهب انقلاب اسلامی، اختصاص جایگاه شایسته برای حوزه های علمیه در کشور است، اظهار داشت: امروز حوزه ها به رشد و بالندگی خود رسیده اند و ازجمله این تحولات، دائر شدن رشته های تخصصی است.

 

رئیس شورای حوزه علمیه تهران با تاکید بر این که باید هدف گذاری دقیق و فوق العاده ای در زمینه رشته های تخصصی داشته باشیم، ادامه داد: باید اولویت هدف گذاری ما تربیت نیروی متخصص و توانا برای تولید و بسط و توسعه علوم انسانی اسلامی باشد.

 

وی با اشاره به اهمیت تحول در علوم انسانی و تولید و نظریه پردازی علمی بر مبنای علوم الهی و اسلامی، خاطرنشان کرد: تحقق هیچ یک از اهداف انقلاب اسلامی بدون تحول درعلوم انسانی اسلامی ممکن نخواهد بود، لذا تحقق اهداف و کارهای بزرگی که انقلاب بناست انجام دهد، در همه شئون نیازمند تطبیق تخصص ها با این تحولات است.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که تولید علوم انسانی اسلامی تنها از طریق مراکز تخصصی حوزه میسر است، یادآورشد: توجه به روش های تربیت متخصص مهم است، بنابراین برای این کار باید رشته های ما پژوهش محور شده و طلبه به همان میزان زمانی که برای آموزش می گذارد، برای تحقیق و پژوهش نیز زمان صرف نماید.

 

مسئول مؤسسه آموزش عالي امام رضا(ع) با اشاره به جایگاه پژوهش در حوزه، ادامه داد: طلاب صرف تحصیل در حوزه مجتهد نمی شوند و لازم است وارد میدان تحقیق و پژوهش شوند، لذا تا زمانی که پژوهش در آموزش ها اصل نشود، متخصص تربیت نمی شود.

 

آيت الله رشاد با تاکید بر لزوم بسط قلمرو علوم تخصصی در حوزه، گفت: در حوزه بیش از40 رشته تخصصی دایر است، اما هنوز در آغاز راهیم ولازم است این 40 رشته به 400 رشته برسند، بر این اساس ما در حوزه تهران در نظام علمی تعریف شده تا 100 رشته را معین کرده و درصدد بسط آن هم هستیم.

 

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در پایان با اشاره به لزوم توجه به توسعه قلمرو، ایجاد جاذبه برای روی آوردن طلاب به رشته های تخصصی و اختصاص مزایا و حمایت های مناسب از متخصصین، ابراز داشت: باید مراکز تخصصی که ظرفیت و استعداد های لازم دارند را تقویت و حمایت کرده و رشته های جدید و متنوع برحسب نیازهای روز تاسیس نمائیم.

 

براي ديدن گزارش تصويري اين مراسم اينجا کليک کنيد.کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت حوزه علمیه استان تهران میباشد.
تهران – خیابان پیروزی – خیابان دوم نیروی هوایی– فرعی 2/31 – پلاک 25
تلفن تماس : 02177488900 نمابر: 02177486007