مدیریت حوزه علمیه استان تهران
حوزه علمیه تهران
صفحه اصلی معاونت پژوهش ناگفته‏ها و تحلیل ها از دیدار حوزه تهران با رهبری در ماهنامه «حاشیه»

.:: ناگفته‏ها و تحلیل ها از دیدار حوزه تهران با رهبری در ماهنامه «حاشیه» ::.

تاريخ خبر : 1395/6/7
بیست و سومین شماره از ماهنامه فرهنگی و اجتماعی «حاشیه» ویژه طلاب جوان از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی روی گیشه روزنامه‌فروشی‌ها رفت.به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از تهران، شماره بیست و سوم ماهنامه محبوب حاشیه ویژه طلاب جوان با صاحب امتیازی بنیاد امام رضا(علیه‌السلام) وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، و سردبیری حجت الاسلام علی‌اصغر سهرابی، به همراه آثاری از محمدباقر تحریری، علی‌اکبر رشاد، کاظم صدیقی، سید محمدمهدی میرباقری، سید یدالله یزدان‌پناه، احمد مبلغی، علی‌رضا پناهیان، میر هاشم حسینی، محمدرضا فلاح و ذبیح‌الله نعیمیان به زیور چاپ آراسته شد.
* این نشریه که به نوعی مسائل و دغدغه‌های حوزوی را به قشر طلبه انعکاس داده، مباحثی را در قالب؛ «مکتوب ماه»، «گزارش ماه»، «یاد ماه»، «استاد ماه»، «طلبه ماه»، «پرونده ماه»، «فاضل ماه»، و «مدرسه ماه» به خوانندگان ارائه می‌دهد.
* «آتشفشان انرژی انقلابی» عنوان پرونده ماه حاشیه است. در این پرونده بصورت ویژه و تخصصی به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با طلاب حوزه علمیه استان تهران پرداخته شده است.
گفتنی است یادداشت‌هایی با عنوان «شرط انقلابی ماندن حوزه» نوشته حجت الاسلام استاد سیدمحمدمهدی میرباقری، «انقلابی بودن، جزو هویت طلبگی است» نوشته حجت‌الاسلام علی‌رضا پناهیان، «مرکز ثقل بیانات رهبر در دیدار 25 اسفند چه بود؟» نوشته حجت الاسلام محمدرضا فلاح، «راهکارهایی برای انقلابی ماندن حوزه» نوشته حجت الاسلام ذبیح‌الله نعیمیان، «مرگ تدریجی یک رویا، بررسی مهمترین عوامل تضعیف روحیه انقلابی در حوزه» نوشته حجت الاسلام سعید هلالیان، «طرحی برای انقلاب در حوزه» نوشته آقای مهدی قریب، و گعده طلبگی با حضور حجج الاسلام حاج سید جوادی و حیدری‌پور، و آقای مهدی افراز با موضوع «واکاوی نقش طلاب جوان در انقلابی ماندن حوزه» در پرونده ماه حاشیه منتشر شده است.
* گفتگو با حجت الاسلام سید یدالله یزدان‌پناه، استاد و محقق برجسته فلسفه و عرفان اسلامی از دیگر آثار منتشر شده در پرونده ماه حاشیه می‌باشد. وی در این گفتگو با تاکید بر اینکه باید به فکر حلقه‌های وصل بین طلاب و استادان انقلابی بود، معتقد است؛ برخی از افرادی که اکنون در مصادر بالای نظام هستند و همراهی با گفتمان اصیل انقلاب ندارند، در حوزه نفوذ بسیاری داشته و اندیشه‌های خودشان را در حوزه سرریز می‌کنند.
* این شماره از نشریه حاشیه، حاوی گزارشی از دیدار حوزه تهران با رهبر معظم انقلاب نیز می‏باشد.
* گفتگوی حاشیه با استاد علی اکبر رشاد با عنوان «احیای هویت حوزه تهران؛ دغدغه‌ای دینی، ملی، مهم و دیرین» به بیان ناگفته‌ها و تحلیل ایشان از دیدار طلاب و اساتید حوزه تهران با زعیم حکیم امت، پرداخته است. * «بیت دلبری» عنوان حاشیه نگاری دیدار طلاب و روحانیان استان تهران با رهبر فرزانه انقلاب به روایت حجت‌الاسلام مصطفی اسماعیلی از دیگر آثار منتشر شده در بخش حاشیه می‌باشد.
* «بعد مغفول حوزه انقلابی» عنوان سرمقاله‌ این شماره ماهنامه حاشیه است. در این یادداشت، می‏خوانیم: اگر طلبه ما نشاط و انگیزه و تحرک لازم را نداشته باشد، حوزه، امیدی به انقلابی ماندن نمی‌تواند داشته باشد. پس باید یکی از مهم‌ترین خصوصیات حوزه و روحیات طلبه انقلابی را نشاط، امید و انگیزه بدانیم. حوزه بی‌نشاط، در معرض رکود و سکون و در نتیجه، خالی شدن از احساسات و روحیات انقلابی خواهد بود و در چنین فضایی، امیدی به توسعه و بالندگی تفکر انقلابی نخواهد بود.
* «فرصت؛ بطیئ الوصول، سریع الزوال» عنوان مقاله‌ای در نشریه حاشیه است که حجت‌الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی به بررسی فرصت‌ها و امکانات بی نظیر برای طلاب حوزه‌های علمیه در عصر حاضر پرداخته است.
وی در قسمتی از این مقاله خطاب به طلاب می‌نویسد: طلایی‌ترین فرصت را خدا به شما داده است، بهترین زمان را شما دارید، ما فرصتی مثل شما نداشتیم، نه امکانات رفاهی ما مثل طلبه‌های امروز بود، و نه شرایط حکومتی مثل امروز بود. امروزه در رأس حکومت، یک دین شناس و دیندار به تمام معنا پشت شما ایستاده است.
* گفتنی است گفتگوی ویژه شماره بیست و سوم ماهنامه حاشیه با آیت الله محمدباقر تحریری معلم اخلاق، استاد تفسیر و حکمت، و شارح ادعیه و روایات اهل بیت(علیهم‌السلام) می‌باشد. وی در این گفتگو با بیان اینکه محور طلبگی، توجه به هدف است، می‌گوید: اگر به این نکته توجه شود که ما مسئولیت‌های سنگینی داریم و کارهای روی زمین مانده فراوان است، هیچ‌وقت احساس بیکاری نمی‌کنیم.
آیت الله تحریری در بخش دیگری از این گفتگو عنوان می‌دارد: شاخص طلبگی این است که ما از اول دین شناس واقعی بشویم و بعد همراه دین شناسی، دین باور بشویم، و به این دین باوری عملاً متعهد شویم و بعد از آن‌ هم برای متدین کردن دیگران زمینه‌ساز شویم.
* بیست و سومین شماره از ماهنامه «حاشیه» به صاحب امتیازی بنیاد امام رضا(علیه‌السلام)، و مدیر مسئولی آیت‏الله علی‌اکبر رشاد، در 64 صفحه و با قیمت سه هزار تومان منتشر شده ‌است.
علاقه‌مندان جهت ارتباط با نشریه می‌توانند به دفتر ماهنامه واقع در: قم، بلوار پانزده خرداد (شاه‌سید علی)، خیابان شهید میثمی، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی مراجعه کنند و یا با تلفن ۵-3۷۶۰۳۵۷۱-۰۲۵ تماس بگیرند.

گزارش از: مهدی زارعی
 کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت حوزه علمیه استان تهران میباشد.
تهران – خیابان پیروزی – خیابان دوم نیروی هوایی– فرعی 2/31 – پلاک 25
تلفن تماس : 02177488900 نمابر: 02177486007