مدیریت حوزه علمیه استان تهران
حوزه علمیه تهران
صفحه اصلی حوزه مدیریت استان سرپرست معاونت پژوهش حوزه تهران خبر داد: رونمایی از پیش نویس اولیه «سند راهبردی معاونت پژوهش حوزه علمیه تهران»

.:: سرپرست معاونت پژوهش حوزه تهران خبر داد: رونمایی از پیش نویس اولیه «سند راهبردی معاونت پژوهش حوزه علمیه تهران» ::.

تاريخ خبر : 1398/11/5
سرپرست معاونت پژوهش حوزه علمیه تهران با اشاره به نکات مهم مطرح شده در اولین جلسه شورای پژوهش استان، گفت: به طور حتم، تدوین و تکمیل «سند راهبردی معاونت پژوهش حوزه علمیه استان تهران» که مسیر پیش‌رو و آینده ۱۰ ساله پژوهشی حوزه تهران را بر اساس دو شمای «وضعیت موجود» و «آینده مطلوب»، ترسیم می‌کند، از جمله تأثیرگذارترین و ماندگارترین اقدامات این شورا خواهد بود.حجت الاسلام سیدعلی شمس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در تهران، با اشاره به راه اندازی شورای پژوهش حوزه علمیه استان و نقش آن در ارتقای کیفی و کمی آثار علمی و پژوهشی طلاب و اساتید، اظهار داشت:

 

شورای پژوهش حوزه علمیه استان تهران، با عنایت و پشتیبانی مدیر حوزه تهران، حجت‌الاسلام والمسلمین رحیمی صادق شکل گرفت و با تشکیل نخستین نشست آن در تاریخ ۳۰ دی‌ماه ۹۸، فعالیت خود را رسماً آغاز کرد. سرپرست معاونت پژوهش حوزه علمیه تهران افزود: شورای پژوهش حوزه علمیه استان تهران، در واقع از ارکان اساسی سیاست‌گذاری، تصمیم‌سازی و برنامه‌ریزی پژوهشی در استان قلمداد می‌شود. تشکیل این شورا و تشکیل کارگروه‌های کارشناسی و تخصصی ذیل شورا که از ابتکارات حوزه تهران است و ان شاء الله به زودی راه‌اندازی خواهد شد، قطعاً می‌تواند بر سامان یافتن و رونق پژوهش در حوزه علمیه استان تهران اثرگذار باشد.

 

حجت الاسلام شمس با اشاره به اهم وظایف شورای پژوهش استان، ابراز داشت: بر اساس آیین‌نامه شورای پژوهش، این شورا وظایفی را بر عهده دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به؛ پیشنهاد سیاست‌ها، طرح‌ها و برنامه‌های راهبردی سالانه، میان مدت و بلندمدت متناسب با وضعیت و ویژگی‌های خاص استان، بررسی طرح‌ها و کلان برنامه‌ها و تصویب دستورالعمل های اجرایی، بررسی صدور مجوز نشریات، کانون‌های علمی و تدوین آیین نامه‌ها و ضوابط پژوهشی، بررسی مسائل و مشکلات پژوهشی واحدهای آموزشی، محققین و طلاب و اتخاذ تصمیم مناسب، بررسی صلاحیت معاونین پژوهش واحدهای آموزشی و ارزیابی و نظارت مستمر بر فعالیت‌های پژوهشی واحدهای آموزشی استان و تعیین شیوه و محدوده تعامل و همکاری پژوهشی با سایر نهادها اشاره کرد. وی در ادامه با اشاره به نحوه شکل گیری شورای پژوهش استان و انتخاب اعضای آن، گفت: شورای پژوهش، متشکل است از هفت عضو حقوقی که عبارت‌اند از؛ مدیر حوزه علمیه استان(رئیس شورای پژوهش)، معاون پژوهش حوزه علمیه استان(دبیر و نایب رئیس شورا)، معاون آموزش حوزه علمیه استان، یک نفر از مدیران مدارس علمیه استان (با سابقه پژوهشی و با پیشنهاد معاون پژوهش استان و تأیید مدیر استان)، دو نفر از اساتید مدارس علمیه استان(با سابقه پژوهشی و با پیشنهاد معاون پژوهش استان و تأیید مدیر استان) و یک نفر از معاونین پژوهش مدارس علمیه استان(با پیشنهاد معاون پژوهش استان و تأیید مدیر استان). به غیر از این تعداد، شورای پژوهش می‌تواند از کارشناسان و متخصصین دیگر نیز، به تناسب، جهت حضور و اظهار نظر کارشناسی در جلسات شورا دعوت نماید.

 

سرپرست معاونت پژوهش حوزه علمیه تهران با اشاره به نکات مهم مطرح شده در اولین جلسه شورای پژوهش استان، عنوان داشت: در نخستین جلسه شورای پژوهش حوزه تهران، پیش نویس اولیه «سند راهبردی معاونت پژوهش حوزه علمیه استان تهران» رونمایی و کلیات آن تشریح شد. به طور حتم، تدوین و تکمیل این سند راهبردی بسیار مهم، که مسیر پیش رو و آینده ۱۰ ساله پژوهشی حوزه تهران را بر اساس دو شمای «وضعیت موجود» و «آینده مطلوب»، ترسیم می‌کند، از جمله تأثیرگذارترین و ماندگارترین اقدامات این شورا خواهد بود. وی افزود: بر مبنای این طرح، تمامی سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های اجرایی استان، بر اساس «گام‌ها»ی تعریف شده و زمانبندی شده در این سند، پیش خواهد رفت. مسیر همه برنامه‌های پژوهشی استان، در حرکت از مبدأ «وضعیت موجود» به سمت «وضعیت مطلوب» استوار خواهد بود. تکمیل و تدوین این سند مهم، یکی از اموری است که مقرر شد اعضای شورای پژوهش حوزه تهران به همراه کارگروه‌های کارشناسی روی آن کار کنند و آن را به سامان برسانند. حجت الاسلام شمس اظهار داشت: یکی دیگر از موضوعاتی که در این جلسه طرح شد، تشریح نتایج و خروجی طرح «ارزیابی فعالیت‌های پژوهشی واحدهای حوزوی» بود. در این طرح، مدلی دقیق طراحی شده که در آن، همه فعالیت‌های پژوهشی مدارس علمیه، بر اساس شاخص‌ها و معیارهایی مشخص، امتیاز بندی و رتبه‌بندی می‌شود.

 

سرپرست معاونت پژوهش حوزه علمیه تهران گفت: ارزیابی فعالیت های پژوهشی مدارس علمیه استان با این هدف انجام می‌شود که نقاط قوت و ضعف مدارس علمیه شناسایی و برای استمرار و رشد نقاط قوت و کمک به سامان یافتن نقاط ضعف و نیل آن به وضعیت عادی و مطلوب، برنامه‌ریزی شود. حجت الاسلام شمس در پایان خاطرنشان کرد: تمرکز جدی بر تقویت و تحول انگیزه علمی اساتید و طلاب، اهتمام به کار کارشناسیِ دقیق، منطبق بر داشته‌ها و کاستی‌ها و معطوف به عمل و استمرار در حرکت و اعتلای شأن و هویت علمی حوزه تهران، از جمله مهمترین دغدغه‌های اعضای شورای پژوهش استان است که امیدوارم به لطف خدای متعال، این مهم، محقق شود.کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت حوزه علمیه استان تهران میباشد.
تهران – خیابان پیروزی – خیابان دوم نیروی هوایی– فرعی 2/31 – پلاک 25
تلفن تماس : 02177488900 نمابر: 02177486007