مدیریت حوزه علمیه استان تهران
حوزه علمیه تهران
صفحه اصلی حوزه مدیریت استان وظیفه امروز روحانیت صیانت از عقائد مردم همراه با تولید علم و دانش است

.:: وظیفه امروز روحانیت صیانت از عقائد مردم همراه با تولید علم و دانش است ::.

تاريخ خبر : 1397/2/11
معاون محترم امورحوزه ای دفتر مقام معظم رهبری گفت: امروز بنیان های دینی مردم مورد تهاجم دشمن قرار گرفته و این وظیفه روحانیت است که از اعتقادات جوانان صیانت کند و این صیانت بدون تولید دین و اندیشه محقق نمی شود.به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه علمیه استان تهران، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی معاون محترم امور حوزه ای دفتر مقام معظم رهبری در اجلاسیه سالانه حوزه علمیه استان تهران که روز دوشنبه 10 اردیبهشت ماه در سالن شیخ صدوق حرم عبدالعظیم حسنی، برگزار شد با بیان اینکه هیچ شغل و مسؤولیتی بالاتر از هدایت مردم وجود ندارد، گفت: اگر چیزی بالاتر از هدایت بود خداوند به آن امر می فرمود و آن را در سوره حمد قرار می داد.

وی ادامه داد: کار اساتید حوزه هدایت بخشی از جامعه است، اساتید حوزه های علمیه انسان هایی را تربیت و هدایت می کنند که در آینده وظیفه هدایت مردم را برعهده دارند، بنابراین اساتید برای چنین کاری رنج و مشکلات را پشت سر می گذارد. امتیازاتی که یک استاد دانشگاه بهرمند می شود قابل مقایسه با یک استاد حوزه نیست اما فهم درست تحمل مشکلات و فقر را آسان می کند.

حجت الاسلام والمسلمین مروی با اشاره به اهمیت تهذیب و اخلاق طلاب، گفت: اساتید باید جدا از تدریس و تشویق طلاب به علم آموزی به اخلاق و تهذیب و رفتار طلاب اهتمام داشته باشند. مقام معظم رهبری در درس خارج فقه هر روز را به بیان یک حدیث نورانی و مطالب کوتاه و مفید پیرامون حدیث اختصاص می دهند. در قرآن کریم به بحث تزکیه و تهذیب پرداخته شده است و فقط یک جا تعلیم بر تزکیه مقدم و براساس تفسیر حضرت آیت الله جوادی آملی از این آیه تزکیه مقدم بر تعلیم است.

وی با اشاره به موضوع انقلابی بودن که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی بر آن تاکید شده، ابراز کرد: اگر به تاریخ مراجعه شود می بینیم روحانیت شیعه در همه عرصه ها حضور داشته است. تمام علما به همه شئون زندگی مردم به ویژه شیعیان توجه داشته اند.

حوزه انقلابی یعنی حوزه ای که نسبت به تمام مسائل جامعه احساس مسؤولیت کند
معاون امور حوزه ای دفتر مقام معظم رهبری گفت: حوزه انقلابی یعنی حوزه ای که نسبت به تمام مسائل جامعه احساس مسؤولیت کند، حوزه باید دشمن را بشناسد و برای آن درمان پیدا کند و نقشه هایش را خنثی کند. اگر نقشه استکبار را ندانیم و اگر متوجه نباشیم در جامعه چه مشکلاتی وجود دارد نمی توانیم نقش خود را به خوبی ایفا کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین مروی ابراز داشت: امروز دشمن دوعرصه را در راس فتنه خود قرار داده، عرصه اقتصادی و تحریم و عرصه هجم فرهنگی، اگر دشمن در عرصه فرهنگی موفق شود در عرصه اقتصادی موفق خواهد شد. اگر دشمنان بتوانند الگوها و عقائد دینی جامعه را تغییر دهد در بقیه زمینه ها نیز موفق خواهند شد.

وی افزود: اگر ذائقه دینی دینی جوان تغییر کرد دیگر در جبهه دفاع دوام نمی آورد، آنچه که در طول چهل سال نظام را با این قدرت و اقتدار در مقابل این توطئه نگه داشته آن بنیان های دینی مردم است که امروز مورد تهاجم دشمن قرار گرفته و این وظیفه روحانیت است که از اعتقادات جوانان صیانت کند و این صیانت بدون تولید دین و اندیشه محقق نمی شود.

انقلابی ماندن یعنی دردهای جامعه را بشناسیم و برای آن راه حل پیدا کنیم
معاون امور حوزه ای دفتر مقام معظم رهبری تاکید کرد: انقلابی ماندن یعنی دردها و نیازها جامعه را بشناسیم و برای آن راه درمان پیدا کنیم. روحانیت باید آسیب ها را بشناسد و به آن مصونیت ببخشد. این که می گویند انقلابی گری در مقابل عقلانیت و تولید فکر و اندیشه است القای دشمن است، انقلابی به تعبیر رهبری یعنی تولید علم و دانش و پاسخگویی به نیازها، اگر اینچنین شد تداوم انقلاب را تضمین کرده ایم.

وی افزود: انقلابیون در مصر نتوانستند یکسال دوام بیاورند ولی در جمهوری اسلامی انقلاب 40 سال است که در برابر جهان مقاومت کرده، امروز ایران اسلامی قدرت منطقه ای است. دشمن می خواست انقلاب را از بین ببرد یا تحت فشار قرار دهد یا به یک کالبد بی خاصیبت و ضعیفی تبدیل شود اما این خواسته دشمن محقق نشد.

حجت الاسلام والمسلمین مروی بیان کرد: امروز دشمنان منطقه ای می خواهند سوریه را که به عنوان یک ضلع مقاومت است نابود کند که ایران اسلامی اجازه چنین کاری نمی دهد و این نشان از قدرت ایران اسلامی است.کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت حوزه علمیه استان تهران میباشد.
تهران – خیابان پیروزی – خیابان دوم نیروی هوایی– فرعی 2/31 – پلاک 25
تلفن تماس : 02177488900 نمابر: 02177486007