مدیریت حوزه علمیه استان تهران
حوزه علمیه تهران
.:: جز این‌ها... ::.
درباره­ی پیامـدهای سفر رهبـر فرهمند انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله العظمی خامنه­ای ـ دام ظله العالی ـ به قم.

سفـر آفتـابی «خورشـید انقلاب» به مشرق نهضت، مطلعی دیگر شد، مطلعی برای طلوع یومی دیگر از ایام الله ظلمات­شكن؛ قـمِ قلم و قیام، دیگربار منبر انذار و تبشیر علمدار قلمداران شد، كه خلف صالح سلف صائن، اتمام و اكمال «راه ناتمام» انقلاب را فریاد كند و فرمان دهد، چرا كه «تمام انقلاب» در گرو اتمام و اكمال انقلاب ­است، كه انقلاب ناتمام و ناقص نهضت نارسی است هماره در معرض تهدید ارتجاع زودرس؛ كاروان اكمال انقلاب نیز از گذرگاه تحول و تكامل معرفت می­گذرد و این جز از حوزه و حوزویان برنمی­آید، و طلایه­داران طلعت یار باید این راه ناتمام را خود به فرجام برند، و این بود اسّ و عصاره­ی پیام این سفر ثمین.

آفرین بر مردم همیشه قائم قم، سلام بر طلاب، فضلا و مدرسین بی‌وقفه حاضر حوزه، درود بر مراجع هماره حامی و هادی دین و دینداران، و بی‌امان نگاهبان میراث امام(ره) و بی‌درنگ پشتیبان زعامت امت، كه خوش رسم و رسالت میزبانی بجای آوردند، و جز این نیز از آنان توقع نمی­رفت، فسلام الله علیهم بماصبروا و بما صنعوا فنعم عقبی الدار.

بر ما اصحاب حوزه­ است كه این سفر بركت­آثار را كه نقطه­ی عطف عظیمی در تاریخ نورانی حوزه ­است، قدر بدانیم و ارج بنهیم و دست­آوردهای قویم و غنیم آن را پاس بداریم؛ رهبری خردمند انقلاب اسلامی(دام ظله الوارف) در خلال رهنمودهای خویش، منشورواره­ی جامع و كامل تحول و تكامل حوزه را پیچیدند، هم ازین‌رو برترین پیاورد این اتفاق ارزشمند می­تواند تمهید تحول حوزه باشد، و ایشان بار دیگر تاكید ورزیدند كه: «تحول حوزه اجتناب­ناپذیر است باید آن را مدیریت كرد» این بیان بلند می­باید از سوی مخاطبانش تلقی و درست تلقی شود.

حوزه باید متحول گردد، نه متبدل ـ كه میان تحول با تبدل فرق­هاست ـ تحول حوزه باید بر پیرنگ­ها و پیشینه­ی تاریخی پرافتخار آن بنا شود، تحول حوزه فقط­ با بازشناسی و روزآمدسازی و كاربست صحیح سنت‌های اصیل و آزموده­ی علمی، آموزشی، تحقیقی و تربیتی هزارساله­ی آن ممكن می­شود؛ حوزه­ی تحول‌گرا حوزه­ی تبارپیوند و پیشینه­پی، و نه بریده از هویت تاریخی كهن و كهول خویش و دلداده­ی نظام آموزشی فراآمده از ورای مرزهاست؛ دانشگاه­شدگی متجددانه و سنت­زدگی متصلبانه، دو خطرِ توأمان و همزمان­اند كه در كمین آرمان مقدس تحول حوزه نشسته­­اند. حوزه­ی تحولگرا حوزه­ا­ی ­است پایشور، شرائط‌شناس، موقعیت­سنج، تدبیرگر، برنامه­ور، اولویت­گرا، نظام­مند، نظم­پذیر، متحرك، فعال، م‍ؤثر، فرجام­بین، و....

حوزه­ی تحولگرا، حوزه­ی برخوردار از «خودآگاهی تاریخی» است؛ حوزه­ی «زمان­آگاه» است، البته نه «زمانه­زده» و نیز نه ناآگاه از همه­چیز و همه­جا. حوزه­ی تحولگرا، حوزه­ی «آینده­نگر» و «آینده­گر» است، و البته نه «خیال­آیین» و ناواقع­گرا؛ حوزه­ی تحولگرا حوزه­ی «ازنواندیش» و «نواندیش» است، «تجـدیدگر» میراث معرفتی سلف صالح، و «مولد علم» و «میراث‌گذار» نسل­های پسین است؛ حوزه­ی تحولگرا حوزه­ی «نواندیش» است نه «نوگرا»، كه میان نواندیشی با نوگرایی، «تجدیدگری» و «اصاله التجدد» فرق­هاست، «اِنّ فی ذالكَ لَذكری لأولی الأَلباب»!.

حوزه­ی متحول حوزه­ی «جامع­نگر» است، نه «تك‌ساحتی»؛ و حوزه­ی جامع­نگر، اجتهاد را ـ كه تشكیل‌دهنده­ی هویت معرفتی حوزه­های علمیه شیعه (صانها الله عن الحدثان) ­است ـ در استنباط و استحصال انواع «علوم نافع» و مورد حاجت امت، به كار می­گیرد؛ حوزه­ی متحولِ جامع­بین همان­سان كه اجتهادورزی را بحق در گستره­ی شریعت، گسترده می­خواهد، در وادی اخلاق و معنویت نیز آن را به كمال می­طلبد، و همان‌گونه كه این منطق مقدس را در حوزه­ی فقه و اخلاق به كار می­گیرد در قلمرو عقاید و علوم عقلی نیز به كار می­بندد، و همان­طور كه در زمینه­های احكام و اخلاق و اعتقادات از شیوه­ی استنباطی بهره می­گیرد، اجتهاد را در حیطه­ی تولید «علم دینی» خاصه علوم انسانی نیز وسیع و گسترده استخدام می­كند. حوزه­ی متحول، حوزه­ی «جامعه­گرا» و «جامعه­گر» است، و نه «جامعه­زده­ی منفعل» و یا جامعه­گریز منزوی. حوزه­ی متحول حوزه­ی «جهانی­نگر» و «جهانی­گر» است. «حكومت­پرداز» و «دنیاگر» است و نه حكومتیِ دنیاگرا، و نه «حكومت­گریزِ سكولار»، «مستقل» از دولت­هاست اما «محامی» نظام و انقلاب.

و بالأخره: حوزه­ی متحول، حوزه­ا­ی­است معنویت­منش، قدسی­مرام، اخلاقی، هدایت­گر، نیازشناس، استعدادپرور، تخصص­مند، پژوهش­ورز، نظریه­پرداز، نقاد، پیشتاز، دارای ابتكار عمل، خطر­پذیر، وظیفه­شناس، مسؤول، پاسخگو، و...

وَفقنـا الّلهم لما تُحبّ و تَرضى ولاتجعَلنا مِن الذین یَحسبون انّهم یُحسِنون صُنعاً وَاهدنا اِلى الرَشـاد، فإنكُ خیرُ موفِقٍ و هاد.

اقل خدمه رواد العـلم

علی­اكبـر رشـاد
کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت حوزه علمیه استان تهران میباشد.
تهران – خیابان پیروزی – خیابان دوم نیروی هوایی– فرعی 2/31 – پلاک 25
تلفن تماس : 02177488900 نمابر: 02177486007