برکات 44 ساله یک مدرسه علمیه در تهران

مدیر مدرسه علمیه الامام‌القائم عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف تهران در آستانه برگزارى همایش «نگاه نو و اندیشه برتر» به منظور تجلیل از برترین‌هاى این مدرسه در طول 44 سال فعالیتش، به بیان تاریخچه و فعالیت‌هاى این مدرسه پرداخت.
حجت‌الاسلام والمسلمین بدرى در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس استان‌هاى مرکز خبر حوزه اظهار داشت: از سال 1349 وارد مدرسه علمیه الامام‌القائم عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف شده و از همان ابتداى تحصیل مسئولیت امور طلاب و امور شهریه، امتحانات، ثبت‌نام و برگزارى مراسم عمامه‌گذارى را عهده‌دار بودم و اکنون حدود چهل سال است که در این مدرسه مشغول خدمت هستم.
وى در ادامه افزود: مدرسه علمیه الامام القائم(عج) درسال 1338 هجرى شمسى توسط آیت‌الله حاج سید عبدالجواد علم‌الهدى خراسانى با نام مکتب‌القائم عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف تأسیس گردید که پس از مدتى، به مدرسه علمیه الامام‌القائم عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف تغییر نام یافت.
ملک آن‌را فرد خیّرى به‌نام حاج محمد‌تقى علیزاده وقف نمود و تولیت آن‌را به آیت‌اللّه علم‌الهدى واگذار کرد؛ و از سال 1340هجرى شمسى فعالیت خود را به‌طور رسمى آغاز نمود.
حجةالاسلام والمسلمین بدرى به تشریح بخش‌هاى مختلف مدرسه پرداخت و ابراز داشت: با توجه به محدودیت فضاى این مدرسه، علاوه بر هفت مدرس جهت تدریس، دو شبستان بزرگ نیز جهت برگزارى اجتماعات مهّیا نمودیم و در سال گذشته با مساعدت مرکز مدیریت حوزه‌هاى علمیه دو مدرس و یک سالن مطالعه جدید به آن اضافه کردیم که مورد استفاده طلاب مى‌باشد.

صندوق قرض‌الحسنه صادقین ویژه طلاب
وى در این رابطه افزود: در یک طبقه همین ساختمان، صندوق قرض‌الحسنه صادقین قرار دارد که سرمایه اولیه آن توسط یکى از خیرین تأمین شده است. صندوق به طلاب و اساتید، وام پرداخت مى‌کند که اقساط آن نیز از طریق شهریه طلاب دریافت مى‌گردد.

فعالیت مؤسسه خیریه حضرت زهرا‌(س) در مدرسه
مدیر مدرسه علمیه الامام‌القائم خاطرنشان کرد: بخش دیگرى از ساختمان مدرسه در اختیار خیریه حضرت زهرا سلام‌اللّه‌علیها قرار گرفته است؛ این خیریه ایتام زیادى را تحت پوشش دارد و داراى شعبه‌اى در قم است که اکنون به‌نام مؤسسه «احیاءالتراث لآل الرّسول» تحت نظر حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سید محمدرضا علم‌الهدى فرزند آیت‌اللّه علم‌الهدى فعالیت مى‌نماید.
وى در ادامه به بیان تاریخچه‌اى از فعالیت‌هاى انقلابى طلاب مدرسه علمیه الامام‌القائم عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف پرداخت و اظهار داشت: قبل از انقلاب طلاب این مدرسه پا به پاى مردم مؤمن، متعهد و انقلابى در راهپیمایى‌ها و تظاهرات حضور فعال داشته و برفراز بام حوزه بانگ اللّه‌اکبر سر مى‌دادند و با درست کردن کوکتل ملتف به جنگ تانک‌ها و نفربرهاى رژیم شاه مى‌رفتند، لذا بارها مأموران طاغوت به این حوزه حمله کردند که آثار تیر و مسلسل‌هاى آن‌ها در پنجره‌هاى حجرات فوقانى و سقف اطاق‌ها قبل از تعمیرات داخلى ساختمان بجا مانده بود.
حجةالاسلام والمسلمین بدرى در ادامه به نقش‌آفرینى طلاب این مدرسه در 8 سال دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: با شروع جنگ تحمیلى، بسیارى از طلاب و اساتید مدرسه در کنار رزمندگان به عنوان نیروى رزمى و تبلیغى تا آخر جنگ انجام وظیفه نمودند.

تقدیم 20 شهید در دفاع مقدس
وى ادامه داد: طلاب مدرسه علمیه الامام‌القائم عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف ضمن حضور مستمر در جبهه‌هاى جنگ، مفتخر به تقدیم قریب به 20 شهید مى‌باشد؛ هم‌چنین در طول جنگ تحمیلى خدمات قابل توجهى از جمله جمع‌آورى کمک‌هاى مردمى، بسته‌بندى و ارسال هدایا به جبهه‌ها را عهده‌دار بودند.
مدیر مدرسه علمیه الامام‌القائم افزود: این مدرسه در طول دوران انقلاب همواره سابقه حضور فعال در مقاطع مختلف، اعم از راهپیمایى‌ها، تظاهرات و دفاع از ولایت را داشتند.

برگزارى درس خارج با حضور 170 طلبه
وى در بخش دیگرى از سخنان خود گفت: با مساعدت مرکز مدیریت تهران و قم، طلاب و روحانیون تا پایه دهم در این مدرسه مشغول تحصیل مى‌باشند که علاوه بر دروس مصوّب مرکز مدیریت، دروس خارج فقه در دفتر آیت‌اللّه علم‌الهدى توسط ایشان تدریس مى‌شود که شرکت‌کنندگان در آن حدود 170 نفر مى‌باشد.
مدیر مدرسه الامام‌القائم افزود: آیت‌‌اللّه علم‌الهدى در گذشته که حالشان مساعد بود، در مدرسه حضور مستمر داشتند و هر روز صبح با موضوعاتى از قبیل: کلام، تفسیر، تاریخ، نهج‌البلاغه، اخلاق و احکام تدریس مى‌نمودند، طلاب نیز با شور و اشتیاق در کلاس‌ها حضور پیدا مى‌کردند؛ درس اخلاق ایشان هنوز هم روزهاى دوشنبه برقرار مى‌باشد.
وى ادامه داد: مدرسه علمیه الامام‌القائم عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف در طول سال در تمام مناسبت‌ها اعم از شهادت ائمه معصومین علیهم‌السلام و اعیاد و مناسبت‌هاى انقلابى مراسم دارد، در شهادت ائمه علیهم‌السلام تا ساعت 10 درس‌ها برقرار است و بعد در محضر تولیت محترم مدرسه، سخنرانى و عزادارى با حضور طلاب برگزار مى‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین بدرى گفت: از سال 1360 هجرى‌شمسى همه ساله در نیمه شعبان تعدادى از طلاب که واجد شرایط معمّم شدن مى‌باشند، طى یک جشن مفصل و مراسم ویژه عمامه‌گذارى با حضور علما و مردم و خانواده طلاب به‌دست تولیت محترم معمّم مى‌شوند.
وى با بیان این‌که بیش از 30 نفر از طلاب فاضل مدرسه در درس خارج مقام معظم رهبرى شرکت مى‌کنند، گفت: تعدادى از طلاب نیز با تألیف کتاب و مقاله در حال خدمت به نظام و انقلاب هستند.

برگزارى دوره‌هاى بنیاد امامت و مهدویت
مدیر مدرسه علمیه الامام‌القائم عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف گفت: از جمله برنامه‌هاى تخصصى مدرسه، مى‌توان به دوره‌هاى آموزشى بنیاد امامت تحت اشراف آیت‌اللّه میلانى اشاره نمود که اکثر دانش‌پژوهان این مرکز از طلاب این مدرسه مى‌باشند.
حجةالاسلام والمسلمین بدرى ادامه داد: برگزارى دوره مهدویت براى اولین بار در تهران و این مدرسه برگزار مى‌گردد که با حضور گسترده طلاب در این مدرسه مواجه شده است.
وى با بیان این‌که از ابتداى تشکیل بسیج طلاب، این مدرسه از حوزه‌هاى پیشگام در این عرصه بوده است و در تمام برنامه‌هاى بسیج و فعالیت‌هاى حوزه بیشترین حضور را داشته است، گفت: بارها به عنوان پایگاه نمونه انتخاب شده و فرمانده آن مورد تشویق قرار گرفته است؛ هم‌چنین تعداد کثیرى از طلاب این مدرسه به عنوان مسئول عقیدتى در حوزه‌هاى بسیج و پایگاه بسیج شهرى خدمت مى‌کنند.