مدیریت حوزه علمیه استان تهران
حوزه علمیه تهران
.:: فعّالیت‌ها ::.
۱- هم زمان با شروع نهضت و انقلاب و بنابه درخواست جمعی از اهالی شرق تهران از حضرت امام (ره) و به دستور ایشان به عنوان نماینده‌ی حضرت امام (ره) به تهران منتقل شده و امامت مسجد احمدیه نارمک را عهده‌دار شدند ( تأسیس و ساخت مساجد قبل از پیروزی انقلاب در منطقه شرق تهران ).
بعد از انتقال ایشان به تهران در ادامه‌ی حرکت حضرت امام (ره) و نهضت امام با توجه به قلّت مساجد در منطقه شرق تهران ایشان اولین برنامه‌ی خودشان را ساختن مساجد قرار دادند که بعد از ساخت مساجد عمدتاً شاگردان حضرت امام (ره) در این مساجد به عنوان امام جماعت مشغول به فعّالیت شدند،اوّلین مسجدی که بنیان‌گذاشته شد در فلکه دوم تهرانپارس بود که در آن منطقه هیچگونه مسجدی وجود نداشت ایشان با توّسل به حضرت اباعبدا... الحسین و درخواست کمک از مردم این منطقه موفّق به ساخت مسجد شدند که بعداً به واسطه‌ی توسل به حضرت اباعبدا... (ع) مسجد به نام مقدس ایشان نامیده شد. البّته ناگفته نماند که رژیم پهلوی نسبت به ساختن مسجد در تهرانپارس بسیار حساس بود لذا ساواک با توجه به پسوند فامیلی ایشان که خمینی بود تبلیغ می‌کرد که ایشان خمینی است و قصد دارد برای امام خمینی (ره) در منطقه تهرانپارس پایگاهی تأسیس کند ولی بحمدا... با استقامت ایشان مسجد ساخته شد و کلاً وضعیت آن منطقه از لحاظ فساد و فحشاء تغییر کرد. البته ساواک در این مسیر مشکلات زیادی بوجود آورد که با ارشادات حضرت امام (ره) و ارجاع کلنگ زنی مسجد به حضرت ایت‌ا... العظمی خوانساری مشکلات مرتفع شد و مسجد ساخته شد.

دومین فعّالیت
خرید سینمای موجود در منطقه هفت‌حوض نارمک در قبل از انقلاب و تبدیل آن به مسجد بود که در آنجا هم توسط ایت‌ا... خوانساری افتتاح و مورد مخالفت شدید ساواک و روزنامه‌های رژیم منفور پهلوی قرار گرفت.
با توجّه به اهمّیت موقعیت میدان رسالت و عدم وجود مسجد در آن منطقه در جلسه‌ی هفتگی دعای ندبه تصمیم به ساخت مسجدی در آن منطقه گرفته شد. و با اهدای منزل فردی از مؤمنین و تبدیل آن به مسجد بنیان مسجدالرسول در آن مکان گذاشته شد و هم چنین مساجد دیگر. هم زمان با ساخت مساجد فعّالیت‌های انقلابی تحت سرپرستی ایشان شکل گرفت و نامه‌ها و پیام‌های حضرت امام (ره) در بین هواداران و دوستداران امام (ره) توسط ایشان منتشر می‌شد.

۲- تشکیل جامعه‌ی روحانیت مبارز
بعد از نامه‌ی امام (ره) به مرحوم شهید مطهری مبنی بر این که از علمای تهران دعوت کنید ولو به خوردن یک چای، از روحانیون شاخص مناطق دعوت شد و جلساتی تشکیل شد که بعداً به صورت جامعه‌ی روحانیت مبارز درآمد و فعّالیت‌ها و تصمیم‌گیری‌هایی در این جلسات با حضور آقایان مقام معظم رهبری – هاشمی رفسنجانی – مهدوی کنی – مطهری – مفتح – بهشتی – شاه‌آبادی – ملکی و سایر آقایان بزرگوار از اعضای جامعه‌ی روحانیت، گرفته می‌شد که در ادامه‌ی حرکت حضرت امام (ره) نقش به سزایی داشت و در اثر سخنرانی‌هایی که در مسجد احمدیه داشتند ساواک ایشان را دستگیر و مدّتی در زندان کمیته‌ی شهربانی تحت الحفظ بودند و ساواک نسبت به ایشان حساسیت خاصّی داشت و جریانات انقلابی شرق تهران را به ایشان منتسب می‌کرد.

بعد از انقلاب
بعد از پیروزی انقلاب هم همراه با امام (ره) تلاش و سعی بر این بود که امور مربوط به انقلاب اسلامی به صورت شایسته پی گیری شد.
نمایندگی حضرت امام (ره) در حج
در سال ۱۳۶۰ طی حکمی از طرف حضرت امام (ره) به سمت نمایندگی ایشان در حج منصوب گردیدند و آن سال هم حج به صورت خاصی برگزار شد. علاوه بر سخنرانی‌ها درباره‌ی حج ابراهیمی و مخالفت با آمریکا و اسرائیل تبلیغات فراوانی انجام شد و در نتیجه مسئولیت زیارت زوّار نسبت به حرم مطهّر حضرت رسول کرم و ضریح آن بزرگوار از طرف حکومت وقت سعودی به نمایندگان حضرت امام (ره) در حج واگذار شد که موجب تعجّب تمامی حجاج ایرانی و غیر ایرانی شده بود و در گزارشی که به حضرت امام (ره) داده شد ایشان فرمودند کار
بسیار بی‌سابقه‌ای بوده است.

نمایندگی حضرت امام (ره) و امامت جمعه‌ی شهرستان خمین
به واسطه‌ی حساسیت شهرستان خمین و انتساب آن شهر به حضرت امام (ره) از طرف گروهک‌ها فعّالیت زیادی در جهت اختلاف در آن شهر به عمل آمده بود. به صورتی این اختلاف‌ها بالا گرفته بود که خانواده‌ی شهدا و علمای شهر و مسئولین و نیروهای انتظامی و نظامی به دو دسته تقسیم شده بودند و این اختلاف‌ها باعث سوء استفاده‌ی رادیوهای بیگانه شده بود حضرت امام (ره) از ایشان خواستند طی حکمی که به عنوان امام جمعه‌ی خمین و نماینده‌ی خودشان در خمین مشغول به فعّالیت بشوند و ایشان با وجود تمام مخالفت‌ها و مشکلات موجود در منطقه اختلافات را حل نمودند و به قول اطرافیان امام برگ برنده‌ای برای ایشان بود و موجب خوشحالی حضرت امام (ره) شد. امامت جمعه‌ی ایشان در خمین به مدت ۲۰ سال طول کشید و الحمدا ... با موفقیت‌های زیادی هم چون تأسیس حوزه‌ی علمیه و مصلای شهرستان خمین که توسط جمعی از خیران تهران خریداری شده بود، همراه بود.

حوزه‌ی علمیه‌ی ایت‌ا... جلالی خمینی در شرق تهران
در ادامه‌ی فعّالیت‌های حضرت ایت‌ا... جلالی خمینی به عنوان نماینده‌ی حضرت امام (ره) در شرق تهران جلسات علما و روحانیون به صورت هفتگی تشکیل و با تأسیس حوزه‌ی علمیه‌، دروس حوزه تحت سرپرستی ایشان هم‌گام با حوزه‌ی علمیه‌ی قم برگزار می‌شود. لازم به تذکر است که حوزه‌ی علمیه‌ی ایشان از تمامی مزایا و امکانات مورد تایید حوزه‌ی علمیه‌ی قم برخوردار است و با تأسیس مجتمع فقهی پژوهشی حوزه در سال 1386 پژوهشکده‌ای برای پاسخ به سوالات و شبهات دینی جوانان برقرار شده است و هم چنین امکان استفاده از کتاب‌خانه‌های مستقل این مجتمع برای خواهران و برادران برقرار گردیده است.
کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت حوزه علمیه استان تهران میباشد.
تهران – خیابان پیروزی – خیابان دوم نیروی هوایی– فرعی 2/31 – پلاک 25
تلفن تماس : 02177488900 نمابر: 02177486007