مدیریت حوزه علمیه استان تهران
حوزه علمیه تهران
.:: تاریخچه مدرسه ::.
تاریخچه
در شرایطی كه در عصر ارتباطات و سرعت، همه مذاهب و مكاتب اعتقادی سعی در تبلیغ و اشاعه افكار و اعتقادات خود با پیشرفته‌ترین ابزار و تكنولوژی دارند برخی از فرق و گروهها با راه‌اندازی سایت‌های اینترنتی و تأسیس شبكه‌های ماهواره‌ای و از راههای متنوع و حتی از راه‌های پیش پا افتاده‌ای نظیر كمكهای مستقیم نقدی و غیرنقدی افكار درست و یا نادرست خویش را اشاعه می‌دهند و در این شرایط زمانی كه با تهاجم همه جانبه فرهنگی غرب روبرو هستیم و جاذبه‌های رنگارنگ سمعی و بصیری همه گوشها و چشمها را پر كرده است لزوم تجدیدنظر در نوع تبلیغ و ساخت و اداره اماكن مذهبی برای هر چه گسترده‌تر شدن فرهنگ اسلام ناب محمد(ص) و معارف منور اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بیشتر احساس می‌گردد. بنابراین باید مساجد ما از حالت سابق خارج شده و از مكانی صرفاً برای انجام امور مذهبی و اعتقادی به محلی برای انجام امور اجتماعی و فرهنگی نیز تبدیل شود و از منظری دیگر محلی باشد هم برای تقویت روح و هم برای تقویت جسم هم برای سلامت روح و هم برای سلامت جسم و هم مكانی برای علم‌اندوزی در راستای معارف اصیل اسلامی و الهی تا بتوان از این طریق به مبارزه با تهاجمات فكری عقیدتی و فرهنگی دشمنان اسلام پرداخت.
از این رو خدمتگزاران اهل بیت(ع) در هیأت متوسلین به حضرت قاسم بن الحسن(ع) و تنی چند از اصحاب فكر و اندیشه و نظر با تأسیس مؤسسه‌ای فرهنگی مذهبی به نام نوجوانان سیزده ساله رشید كربلا حضرت قاسم بن الحسن(ع) كه خود الگویی برای جوانان و نوجوانان و حتی بزرگان این مرز و بوم است اقدام به طراحی و ساخت مجتمعی عظیم و چند منظوره با محوریت مسجد جامع و حسینیه نمودند. با ذكر این مقدمه به این جا می‌رسیم كه ما تا به حال كمتر پیش آمده كه شعر با ضرب‌المثل معروف (آنچه خوبان همه دارند تو تنها داری) را برای غیر شخص مثلاً برای یك مجموعه یا محل به كار ببرند. اما اغراق نیست اگر بگوییم آنچه در دورنمای میدان شهید محلاتی از غرب و شرق یعنی از فراز پل ری و یا چهارراه افسریه پیدا است، آن گنبد و بارگاه نیمه تمامی كه هر روز كامل‌تر می‌شود و شكل اصلی خود را پیدا می‌كند و در یك كلام مجموعه فرهنگی ـ مذهبی كه به نام مبارك سیزده ساله رشید كربلا مزین شده است را می‌توان مصداق بارز این مصراع دانست. چون كمتر كسی در نگاه اول فكر می‌كند در این زمین 3530 متری حداكثر بنا و توان صرف شده تا مایحتاج مردم و نیاز امروز شهر بزرگ و مردمان بزرگوارمان در این فضا مهیا و تعبیه شود. ولی مؤسسه فرهنگی مذهبی حضرت قاسم بن الحسن(ع) افتخار دارد كه در این مسیر قدم گذارده است.

حكایت 40 سال پیش!
اما چه شد كه زمین بایر و بلااستفاده ضلع شمالی میدان شهید محلاتی، پشت مدرسه شهید فیاض بخش تبدیل به مركز فرهنگی گردید؟
پرچمی بر فراز سوله‌ای موقت كه بعدها اهالی محل فهمیدند حسینیه است در محرم سال 1419 هجری قمری یا 1377 هجری شمسی نصب گردید و روی تابلو موقت سردر حسینیه هم این نام حك شده: (حسینیه حضرت قاسم بن الحسن(ع) تأسیس 1344 هجری شمسی) ماجرا به 40 سال قبل برمی‌گردد. زمانی كه عده‌ای نوجوان سیزده چهارده ساله در خفقان رژیم طاغوت تصمیم گرفتند تا زیر یك پرچم جمع شوند و سنگ بنای هیأتی مقدس را بنا نهند. نوجوانان و جوانان ساكن شهباز آن روز و هفده شهریور امروز، روزگاری كه ضرورت هم‌پیمانی و همبستگی نیروهای انقلابی و مذهبی احساس می‌شد دور هم جمع شدند و با برپایی مجالس به ذكر فضایل و فراگیری زندگی رفتاری اهل بیت(ع) پرداختند.
هیأت به طور منظم به صورت هفتگی و در خانه‌های بچه‌های محل به شكل سیار برگزار می‌شد. روی پرچم آن هم این بیت نوشته شده بود كه حكایت از فلسفه برگزاری سیار جلسه، بی‌سامانی و ظلم و فساد زمان و سرمنشأ تمام ظلمها یعنی واقعه كربلا و ظلمی كه بر وجود مقدس حضرت سیدالشهدا(ع) وارد شده می‌داد (سرت چون گشت سرگردان ز كوفه تا به ویرانه/ از آن سیار و گریانم از این خانه به آن خانه) نوجوانان هیأتی به نوجوان سیزده ساله كربلا، ابن الكریم، قاسم بن الحسن(ع) متوسل شدند و این‌گونه شد كه نام جلسه خود را به این نام متبرك كردند. انقلاب اسلامی به ثمر نشست و آرزوی هیأتی‌ها محقق شد و این جا بود كه شعار هیأت و آنچه بر كتیبه آن نقش بسته بود، تغییر كرد: (ما شیفته محبت پنج تنیم/دلباخته خمینی بت شكنیم/ در سایه رحمت حسین بن علی/ دلداده مهر قاسم بن الحسنیم)
با عنایت صاحب پرچم و همت والای دوستداران جلسه، روز به روز تعداد علاقه‌مندان و اعضاء اضافه شد، تا جایی كه قدیمی‌ترهای هیأت را مجاب كرد، به دنبال فراهم آوردن یك محل مناسب برای مركز جلسه یا به عبارت بهتر حسینیه دائمی بیفتند. تلاش‌ها و پیگیری‌ها آغاز شد و سرانجام دست تقدیر و عنایت، این مكان را برای احداث حسینیه تعیین كرد.
در كوچه پس كوچه‌های جنوب شرق تهران، محله‌ای اصیل و در عین حال محروم، زمینی وسیع كه اگر تنها می‌خواست به ساخت حسینیه اختصاص یابد اسراف بود و كج سلیقگی، این گونه بود كه مشاوران ساختمانی و اهل نظر پای میز مذاكره و جلسات مكرر نشستند و تصمیم نهایی را اتخاذ كردند. احداث مؤسسه فرهنگی مذهبی با حدود دوازده هزار متر بنا شامل مسجد ـ حسینیه، حوزه علمیه، درمانگاه خیریه، مجموعه ورزشی و فرهنگی و فضاهای فرهنگی اجتماعی كه در نهایت كلنگ شروع عملیات ساختمانی مؤسسه در سالروز میلاد با سعادت پیامبر ختمی مرتبت و حضرت امام صادق(ع) با حضور جمع كثیری از مردم، علما و مسئولین كشور توسط آیت‌الله مهدوی كنی به زمین زده شد. و از همان آغاز با استقبال پرشور مردم، اقامه نماز جماعت در سه وعده و در كنار آن عملیات ساختمانی آغاز گردید.
هم‌زمان با این رویداد بزرگ فرهنگی، جمعی از مهندسان مجرب و خبره با مسئولیت و هدایت شركت مهندسین پیرراز با همت عالی، نقشه‌های اولیه ساختمان مؤسسه را در بخشهای مختلف فرهنگی، آموزشی، خدماتی و رفاهی طراحی، و با نظارت مستمر به مرحله اجرا درآوردند. و اكنون پس از گذشت نه سال با لطف الهی و كمك انسانهای خیراندیش و نیكوكار و با صرف هزینه‌ای بالغ بر چهل میلیارد ریال مسجد جامع و حسینیه با گنجایش بیش از دو هزار نفر و نیز بخش اورژانس و بخشهای تخصصی دندانپزشكی، داخلی و زنان درمانگاه خیریه آماده بهره‌برداری است. شایان ذكر است كه سایر بخشها نیز در آینده نزدیك افتتاح خواهد گردید.

مسجد جامع و حسینیه
مسجد و حسینیه با مساحت 1400 متر مربع شامل: صحن، شبستان، حسینیه متصل به مسجد، نیم طبقه مخصوص بانوان و فضاهای جنبی با ویژگی عمده‌ی سازه شبستان مسجد و بدون ستون بودن آن با رسم بندی‌ها... و معماری اصیل اسلامی است. كه بحمدالله در تاریخ 27/1/1385 همزمان با میلاد با سعادت نبی اكرم اسلام(ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع) با حضور خیل كثیری از علاقه‌مندان به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) طی مراسم باشكوهی توسط آیت‌الله مهدوی كنی افتتاح و به بهره‌برداری رسید. و مشتاقان مكتب اسلام از آن زمان تاكنون در برنامه‌ها، گردهمایی‌های مسجد جامع و حسینیه حضور پرشور دارند.

درمانگاه خیریه تخصصی
محرومیت منطقه جنوب شرق تهران و بالا بودن هزینه‌های درمانی و ارائه خدمات بهداشتی درمانی مطلوب، از دلایل عمده‌ای بود كه هیأت امنا مؤسسه را به طراحی و ساخت درمانگاهی بزرگ و مجهز ترغیب نمود كه تا سال 1381 آماده‌سازی زمین و فعالیت‌های ساختمانی تا پایان مرحله سفت‌كاری انجام و از آن سال مسئولیت تكمیل و ساختمان تجهیز و اداره‌ی بخشهای مختلف اورژانس، بخشهای تخصصی دندانپزشكی، چشم‌ پزشكی، آزمایشگاههای تشخیص طبی و بخش تصویربرداری (رادیولوژی، فلوروس كوپی، سونوگرافی، ماموگرافی و...) به جمعی از پزشكان فاضل و فرهیخته و خیرین علاقه‌مند به این امر واگذار گردید. مجموعه درمانگاه در چهار طبقه و حدود 2500 متر مربع احداث شده است. كه در ابتدا بخش‌های داخلی، كلینیك تخصصی دندانپزشكی، زنان و نازایی و تزریقات و پانسمان شروع به كار می‌كند.
كلینیك دندانپزشكی با 7 یونیت مجهز و كامل صبحها: از ساعت 8 تا 13 و بعد از ظهرها: از ساعت 16 تا 20 با همكاری دندانپزشكان خانم و آقا در خدمت بیماران است.
بخش داخلی و تزریقات و پانسمان از ساعت 8 تا 22 یكسره فعالیت دارد. بخش زنان و نازایی ساعت 16 الی 20 و به تدریج در ساعات صبح فعال خواهد شد. با یاری خداوند متعال امیدواریم در آینده با تجهیزات لازم سایر تخصصها و همچنین بخشهای آزمایشگاهی، تصویربرداری مناسب را به واحدهای درمانی اضافه كنیم.حوزه علمیه و سایر اماكن آموزشی
لزوم پرورش عالمان و پژوهشگران علوم دینی، ضرورت ایجاد یك مركز بزرگ آموزش علوم اسلامی را ایجاب می‌نمود. بدین منظور با بهره‌گیری از نظرات صاحبنظران این امر، به ویژه مسئولان مركز مدیریت حوزه علمیه قم مقرر گردید كه این حوزه علمیه در دو بخش خواهران و مركز تخصصی حوزه در رشته علوم قرآن و حدیث، تبلیغ، فلسفه، كلام و علوم قرآنی برای دانش‌پژوهان علوم دینی فعالیت كند. مجموعه حوزه علمیه دارای واحدهای آموزشی مرتبط به كتابخانه تخصصی آموزشی و همچنین مدرس بزرگ و امكانات اقامتی برای اساتید مهمان با حدود 1250 متر مربع در نظر گرفته شده است. وجود یك كتابخانه بزرگ با ظرفیت 50 هزار جلد كتاب، دو سالن مطالعه برای استفاده طلاب و سایر علاقه‌مندان و نیز سالن‌های متعدد آموزشی مجهز به سیستم رایانه، از ویژگیهای مركز آموزشی این مؤسسه به شمار می‌آید.
در حال حاضر با همكاری مركز مدیریت حوزه‌‌های علمیه خواهران ثبت‌نام در مقطع سطح دو از خواهران داوطلب انجام شده و آزمون ورودی متمركز برگزار گردیده است كه از ابتدای سال تحصیلی 87ـ86 به حول و قوه الهی كلاسها دایر خواهد بود. بخش حوزه علمیه تخصصی برادران نیز تجهیز شده است كه با همكاری شورای عالی مدیریت حوزه علمیه قم فعلاً در دو رشته تفسیر و علوم قرآنی و كلام در مقطع كارشناسی از برادران واجد شرایط ثبت نام اولیه صورت گرفته است و پس از طی مراحل دیگر از قبیل آزمون و مصاحبه علمی از ابتدای سال تحصیلی جدید آغاز به كار خواهد كرد.

اماكن با كاربری اجتماعی، خدماتی، با مساحت 2530 متر
كمك و یاری رساندن به مردم و گشودن گره‌های بسته همنوعان، سفارشی است كه در كتاب آسمانی‌مان و نیز سخنان حضرات معصومین(ع) بارها تكرار شده است. چه احادیثی كه با این مضامین نقل نشده‌اند و چه حسناتی كه در برداشتن قدمی برای مردم در پرونده اعمال آدمی ثبت نمی‌شود. مؤسسه فرهنگی ـ مذهبی حضرت قاسم بن الحسن(ع) به یاری خداوند و دستهای كریمان و خیرین، این امكان را فراهم خواهد كرد كه مردم با مراجعه به صندوق قرض‌الحسنه مؤسسه، مركز تهیه و توزیع جهیزیه، دفتر مشاوره اجتماعی، مركز خدمات‌رسانی به خانواده‌های بی‌سرپرست و ایتام كه به زودی در این مركز افتتاح می‌شود، از خدمات آن بهره‌مند شوند.
وجود دو سالن بزرگ چند منظوره برای اجتماعات، سمینارها با ظرفیت 600 صندلی از ویژگیهای دیگر این بخش خواهد بود.
از دیگر بخشهای خدماتی این مؤسسه سالن پذیرایی و آشپزخانه بزرگ آن خواهد بود كه در موقع لزوم مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همچنین وجود یك استودیوی بزرگ ضبط صدا و تصویر به منظور تولید محصولات فرهنگی از دیگر امتیازات این مجموعه فرهنگی ـ مذهبی است.مجموعه ورزشی
با توجه به سرانه پایین فضاهای ورزشی به ویژه در جنوب تهران لزوم آماده‌سازی یك مجموعه ورزشی نسبتاً كامل از اصلی‌ترین وظایف مؤسسه به شمار می‌رود.
پر كردن اوقات فراغت، ایجاد محیطی سالم برای تفریح و تقویت جسم و روح، عبارات مكرری است كه به كرات از زبان دلسوزان و صاحب‌نظران اجتماعی برای كمتر شدن مسائل و مشكلات جوانان و نسل پرشور انقلابی شنیده می‌شود. مؤسسه فرهنگی مذهبی حضرت قاسم بن الحسن(ع) با توجه ویژه به این امر خطیر، سعی در برداشتن قدمی استوار در این زمینه داشته است كه تبلور آن احداث یك مجموعه بزرگ ورزشی به مساحت بیش از 1500 متر مربع شامل دو استخر سرپوشیده آموزشی با رعایت استانداردهای بین‌المللی ـ سونای بخار ـ سونای خشك ـ جكوزی ـ سالن بدن‌سازی و سایر فضاهای پشتیبانی مربوطه می‌باشد. در قسمت میانی زیرزمین مؤسسه، فضای سبز با مساحت حدود 500 متر مربع با آب‌نما، باغچه، درخت، چشم‌انداز زیبایی را برای بخشهای مختلف مؤسسه فراهم می‌نماید.
از آنجایی كه مجموعه طراحی كلی مؤسسه فرهنگی مذهبی حضرت قاسم بن الحسن(ع) به عنوان یك مركز مهم و تأثیرگذار محلی و منطقه‌ای تلقی می‌گردد مقرر گردید تا در پیش‌بینی خصوصیات طرح، دقت لازم به شكلی معمول گردد كه این فضاها حتی‌المقدور به نحوی منعطف و دارای قابلیت تغییر و تبدیل مورد طراحی قرار گیرد.
مطالعات و تجربیات نشان می‌دهد كه رمز موفقیت كانونهای محلی، برقراری ارتباط نزدیك با مردم، پاسخ‌گویی به نیازهای مشخص و اصیل فرهنگی، مذهبی، آموزشی و اجتماعی آنان و بالاخص مشاركت فعال آنان در این امور است.
بر این اساس با استفاده از سابقه دیرینه مساجد و حسینیه‌ها به عنوان كانونهای مهم اجتماعی و با توجه به تجارب اخیر كشورمان و سایر كشورها درباره خصوصیات كانون‌های محلی، طیف عمومی فعالیتهای ممكن در یك كانون محلی وابسته به مسجد و حسینیه در برنامه و اهداف طرح قرار گرفته است.
در خاتمه افتتاح بخش‌های دیگری از بنای عظیم مؤسسه فرهنگی مذهبی حضرت قاسم بن الحسن(ع) توسط رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را به مردم شریف و خانواده معظم شهیدان و ایثارگران تبریك می‌گوییم. امید است در سالی كه به تدبیر رهبر معظم انقلاب، سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی نام گرفته است، با عنایت خاصه حضرت ولی‌الله الاعظم (ارواحنا فداه) توفیق خدمتگزاری هر چه بیشتر در گسترش و تعمیق فرهنگ اسلام ناب و مكتب والای تشیع نصیب گردد.

والسلام علی عبادالله الصالحین
هیأت امناء مؤسسه فرهنگی مذهبی حضرت قاسم بن الحسن(ع)
کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت حوزه علمیه استان تهران میباشد.
تهران – خیابان پیروزی – خیابان دوم نیروی هوایی– فرعی 2/31 – پلاک 25
تلفن تماس : 02177488900 نمابر: 02177486007