مدیریت حوزه علمیه استان تهران
حوزه علمیه تهران
.:: تاریخچه مدرسه فیلسوف‌الدوله ::.
بنای مدرسه علمیه فیلسوف‌الدوله قدمتی 110 ساله دارد
بنای مدرسه علمیه فیلسوف‌الدوله متعلق به دوران قاجار است كه توسط یكی از درباریان قاجار به نام فیلسوف‌الدوله ساخته شده و از لحاظ تاریخی قدمتی 110 ساله دارد.

مدرسه علمیه فیلسوف‌الدوله همزمان با احداث مدرسه امین‌الدوله توسط آیت‌الله حق‌شناس در سال 1368 در تهران تأسیس شد و تولیت كنونی این مدرسه با حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمیرهاشم حسینی بوده و زیر نظر مركز مدیریت حوزه علمیه قم فعالیت می‌كند.

هم‌اكنون 5 نفر از استادان مجرب به تعلیم و تربیت 85 طلبه در پایه‌های اول، دوم، سوم، چهارم و پنجم اشتغال دارند. برگزاری جلسات اخلاق، تقویت كتابخانه و تأمین نیاز تبلیغی مساجد و مدارس منطقه از جمله فعالیت‌های حوزه علمیه فیلسوف‌الدوله است.

این مدرسه علمیه در منطقه بازار تهران قرار دارد و از فعالیت‌های عمومی حوزه تهیه جزوه «توصیه‌هایی برای خانواده‌ها» و توزیع رایگان در منطقه بازار و امام زاده سیداسماعیل، برگزاری درس اخلاق و مشاوره اهالی كسبه و سایر نقاط دیگر تهران در زمینه‌های دینی، اجتماعی و خانوادگی از دیگر فعالیت‌های این مدرسه است.

لازم به ذكراست؛ این مدرسه از لحاظ تاریخی حدود 110 سال پیش متعلق به دوران قاجار كه توسط یكی از درباریان قاجار به نام فیلسوف الدوله ساخته شده كه مقبره خود او نیز در این مكان واقع شده و تاریخ ساخت آن با ساخت امام زاده سیداسماعیل یكی است.

این مدرسه را میرزا كاظم فیلسوف‏الدوله (متوفی ۱۳۲۳ ه.ق) پزشك مشهور دوره ناصری، ساخته است، پیرامون صحن آن را حدود دوازده حجره و دو ایوان احاطه كرده است و در جبهه مقابل ورودی، شبستانی ستون‏دار وجود دارد كه برای برگزاری مراسم نماز از آن استفاده می‏شود.

ورودی بنا، مسیری غیر مستقیم به صحن دارد و به شكلی طراحی شده است كه در آن عناصری همچون جلوخان، هشتی، دالان و ایوان به كار رفته است.

از ویژگی‏های این بنا، وجود مقبره بانی آن، در كنار حیاطی بسیار كوچك در پشت صحن اصلی است كه به این ترتیب می‏توان آن را نوعی مسجد، مدرسه، مزار به شمار آورد.

همچنین دارای كاشی‏كاری‏های ظریف و كاربندی‏های زیباست، و چنین به نظر می‏رسد كه دو مناره واقع در دو سوی ورودی بنا، به همان صورت ناتمام رها شده باشد.

گفتنی است؛ شبستان 120 متری، دارای دو ورودی مجزای مردانه و زنانه است كه پرده‏ای آنها را از یكدیگر جدا كرده است
کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت حوزه علمیه استان تهران میباشد.
تهران – خیابان پیروزی – خیابان دوم نیروی هوایی– فرعی 2/31 – پلاک 25
تلفن تماس : 02177488900 نمابر: 02177486007