مدیریت حوزه علمیه استان تهران
حوزه علمیه تهران
.:: مسئول و تولیت حوزه علمیه الامام القائم(عج) ::.
حضرت آیت الله حاج سیدعبدالجواد علم الهدی متولد 1309 هجری شمسی مطابق با 1349 هجری قمری در مشهد مقدس می باشند .
ایشان تحصیلات حوزوی را از سن 11 سالگی در حوزه علمیه مشهد مدرسه نواب شروع نمودند . ابتدا به سبک حوزه علمیه مشهد ، ادبیات ، صرف و نحو، معانی و بیان ، منطق ، اصول فقه ، تفسیر قرآن ، عقائد کلامی نسبت به توحید و نبوت و معاد را فراگرفتند . اساتید:
ایشان اولین استاد خود را پدر با شأن و منزلت خود می دانند که علم کلام را به ایشان آموختند ، از دیگر اساتید می توان آیت الهو میرزا مهدی اصفهانی ، آیت اله سید احمد یزدی و ادیب خراسانی را نام برد. در سال 1342 به قم هجرت نمودند و از اساتیدی چون آیت اله مشکینی در رسائل و مکاسب ، آیت الهن علی پناه اشتهاردی در لمعه ، و آیت الهن مرتضی حائری درس خارج اصول و آیت الهس سلطانی کفایه و رسائل بهره مند شدند. از بارزترین اساتید ایشان می توان حضرت آیت اله بروجردی که به مدت 11 سال و حضرت امام خمینی (ره) که به مدت 7 سال در محضر ایشان تلمذ نمودند.
فعالیتهای سیاسی قبل از انقلاب:
ایشان در سال 1341 تا سال 1345 از طرف امام (ره) ماموریتهای شخصی محرمانه داشتند. از جمله آن ماموریتها این که امام فرمودند: ما بنا داریم انقلاب کنیم و باید آقایان علماء در بلاد مختلف مطلع کنیم لذا آیت اله سبحانی را به سمت آذربایجان و ایشان را به خراسان و دیگر بزرگان انقلاب را به شهرهای خود فرستادند. از جمله فعالیتهای دیگر ایشان این بود که به دلیل افشاگری رژیم شاه ممنوع المنبر شده بودند که چندین بار هم توسط ساواک مورد بازجوئی قرار گرفتند.
ایشان اکنون درس خارج فقه واصول و فلسفه تدریس می نمایند.
تالیفات:
1- ابتدا ایشان به امر حضرت امام (ره) در سال 1342 راجع به اسرائیل که فرمودند موظفید مطلبی بنویسید صهیونیست بین الملل را نوشته که جامعه مدرسین 3 مرتبه این کتاب را چاپ نمودند
2- صهیون العالمین به زبان عربی
3- تحکیم المبانی فی اصول الفقه
4- ماهی الدنیا و رساله الاستغفار
5- کتاب الحج
6- علوم قرآن
7- الجبر و الاختیار
8- رساله عقائد اسلامی در مذهب شیعه
کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت حوزه علمیه استان تهران میباشد.
تهران – خیابان پیروزی – خیابان دوم نیروی هوایی– فرعی 2/31 – پلاک 25
تلفن تماس : 02177488900 نمابر: 02177486007